Autor:
Birgit Viru

Baltimaade geograafiaolümpiaad tähistas 10. juubelit

25.–29. juunil toimus Poolas Toruńi linnas 10. Baltimaade geograafiaolümpiaad. 32 võistleja seast saavutasid kaks Eesti osalejat medali-väärilise tulemuse. 

Selle aasta olümpiaadi võitis Poola esindaja Jacek Jedraszko, kes saavutas 70,86 punktiga esimese koha ja keda premeeriti kuldmedaliga. Eesti esindaja Karl-Erik Volberg kogus kokku 67,7 punkti, saavutades sellega teise koha ja ka teda premeeriti kuldmedaliga. Hõbemedali pälvis Eesti esindaja Andre Viitamees, kes kogus kokku 63,86 punkti ja saavutas üldarvestuses kaheksanda koha. Eesti esindajatel kulges kõige paremini multimeediavoor. Sel aastal said enim medaleid Poola esindajad, kogudes kokku 7 medalit.  

Image
Eesti võistkond Baltimaade geograafiaolümpiaadil

Olümpiaad koosnes kirjalikust testist, välitöö-voorust ja multimeediatestist. Kirjalik test jagunes viieks peateemaks: kõrbestumine, karstimaastik, palmiõli ja sellega seonduv temaatika, autod ja energia, ning raud keskkonnas ja majanduses, millega seonduvalt tuli lahendada probleemülesandeid ja teadmiste teste. Välitööde-voor toimus erinevates paikades: Toruńi linnas pidi kaardistama aedade, väravate ja suletud piirkondade alad ning planeerima elamispiirkonda, Talerzyki linnamäel pidi Alam-Visla maastikupargi kaardi abil kandma kohtade nimed panoraamvaatega visandile ja joonistama maastikuprofiili. Chelmno turuväljakul pidi mõõtma raehoone, selleks sai kasutada maja seinal olevat metallist mõõdupuud pikkuse referentsina, samuti pidi klassifitseerima teised turuhooned nende kasutusotstarbe järgi. Chrystkowo majas, kus kunagi elasid mennoniidid, tuli märkida kaardile üleujutusalad ning topograafilise kaardi ja mullaprofiilide abil välja selgitama, miks rajati maja sinna, kus see oli ning selgitama, milliseid muutuseid on maastikust inimtegevuse tõttu toimunud. 

Lisaks huvitavatele ülesannetele erinevates kohtades said võistlejad ka pingevabalt tutvuda Poola oludega  ja osaleda põnevates tegevustes. Näiteks viidi võistlejad esimesel õhtul Visla jõele paadiga sõitma, teisel päeval korraldati Speed Geo Championships, miskaudu noored hõlpsasti omavahel tuttavaks said. Meeldejäävate paikadena külastati Toruńi piparkoogimuuseumit, kus kooke ka ise valmistati, ning Piwnice’i observatooriumit.

Image
Baltimaade geograafiaolümpiaadi välivooru ülesann

1996. aastal alguse saanud piirkondlik geograafiavõistlus toob kokku Eesti, Läti, Leedu ja Poola noored, kes võtavad mõõtu erinevates geograafia-teemalistes ülesannetes ja teadmistes. Ülesannete komplekt sarnaneb rahvusvahelise geograafiaolümpiaadi (iGeo) ülesannetega koosnedes kirjalikust testist, välitöövoorust ja multimeedia testist. Sel aastal esindasid Eestit: Ingrid Hints, Oskar Kundla, Janar Laigu, Rain Alar Laurimaa, Kaspar Teede, Henri Georg Valentin, Andre Viitamees ja Karl-Erik Volberg. Eesti võiskonda toetas mentorina Birgit Viru. Eesti tiimi osalemist Baltimaade geograafiaolümpiaadil koordineeris ja toetas teaduskool. 

AI olümpiaadi taust

Eesti võistkond võtab mõõtu rahvusvahelisel tehisintellekti olümpiaadil

Quiz news cover

Viktoriinide keskkond kogub üha enam populaarsust

Courses news cover

Teaduskooli kursused on koolide seas väga menukad